Honours Board
Waves Netball Club Inc - Established 2011

Year Senior Cup - Most Valuable Player Senior Cup - Most Valuable Attack Senior Cup - Most Valuable Defence Junior Cup - Most Valuable Player Junior Cup - Best Attitude Junior Cup - Most Improved Player Kapi Mana Representative Players Kapi Mana Competition Trophies Five Year Playing Awards Life Membership
2020 Esta Harding (Waves 1)

Holly Lennon (Waves Red)

Bridie McGill (Waves Blue)

Charlotte Alston (Waves White)

Bailey Symons (Waves Black)

Kaitlyn Snowling (Waves Teal)

Ella Powell (Waves Navy)
Grace Clausen (Waves 1)

Maxine Taylor (Waves Red)

Maia Wenham (Waves Blue)

Ellie Morgan (Waves White)

Amelia Crous (Waves Black)

Xanthe Beauchamp (Waves Teal)

Ellie Hatherill (Waves Navy)
Nadine Larsen (Waves 1)

Erinna Mitchell (Waves Red)

Zoe Ham (Waves Blue)

Riley Macdonald (Waves White)

Chelsea KoradĀ (Waves Black)

Jessika Huntley (Waves Teal)

Carys Evans (Waves Navy)
McKenzie Lawrence (Waves Jade)

Maia Harding (Waves Emerald)

Bella Stevenson (Waves Pearl)

Mia Anderson (Waves Ripples)
Petro Goosen (Waves Jade)

Mei Wood (Waves Emerald)

Milan Keelan (Waves Pearl)

Sophie Carr (Waves Ripples)
Milan Hansen (Waves Jade)

Lily Livingston (Waves Emerald)

Ruby-Rose Dennison (Waves Pearl)

Lavinia Scobie (Waves Ripples)
Programme did not run due to COVID-19 Junior 1 Champs (Waves Jade) Maxine Taylor

Eva De Ridder

Maia Wenham

Daneka Sheppard

Zyah Molen

Year MacDonell Cup Most Valuable Player Bilderbeck Cup Most Improved Player Johnston Cup Best Attitude Radley Cup Most Valuable Player Juniors Cheung Cup Most Improved Player Juniors Morris Cup Best Attitude Juniors New World Whitby Premier Cup Most Valuable Attack Player New World Whitby Premier Cup Most Valuable Player New World Whitby Premier Cup Most Valuable Defence Player Kapi Mana Representative Players Kapi Mana Competition Trophies Life Membership Five Years Consecutive Playing Awards (80 Games) Presidents' Virtual Trophy Best Goal Average across all teams Patron Mayor of Porirua
2019 Sam Clark (Waves Red)

Nicole Picknell (Waves Blue)

Daneka Sheppard (Waves White)

Leah Mourra (Waves Black)

Jorja Hogg (Waves Pearl)
Holly Lennon (Waves Red)

Tyla Le Prou (Waves Blue)

Hannah Kenworthy (Waves White)

Riley Macdonald (Waves Black)

Kira Merenheimo (Waves Teal)
Maxine Taylor (Waves Blue)

Olivia Monk (Waves White)

Charlotte Alston (Waves Black)

Leilani Catherall (Waves Teal)
Ashleigh Henderson (Waves Jade)

Celine Ngan (Waves Emerald)

Abigail Lee (Waves Pearl)
Bailey Symons (Waves Jade)

Sophie Brown (Waves Emerald)

Portia Fraser (Waves Pearl)
Amy Wenham (Waves Jade)

Sacha Kilmister (Waves Emerald)

Mei Wood (Waves Pearl)
Grace Clausen (Waves 1) Olivia Powell (Waves 1) Linda Johnson (Waves 1) Holly Lennon (U17)

Leonora Sasagi (U15)

Alyssa Schwalger (U15)

Leah Mourra (Y9)
Collegiate 3 Champs (Waves White)

Collegiate 5 Champs (Waves Black)

Junior 1 Champs (Waves Jade)

Junior 4 Champs (Waves Pearl)
Holly Lennon

Izzy Lennon

Erinna Mitchell

Olivia Powell

Abbie Watson

Molly Baxter
Waves Black +67 Mike Tana
2018 Zyah Molen (Sen B)

Tylah Hood (Sen C)
Izzy Lennon (Sen B)

Melissa Thomson (Sen C)
Erinna Mitchell (Sen B)

Cerys Poore (Sen C)
Bailey Symons (Jun A)

Kaitlyn Snowling (Jun B)
Amelia Crous (Jun A)

Hannah Malcolmson (Jun B)
Angus Barrott (Jun A)

Georgia Dey (Jun B)
Kaitlyn Payne (Sen A) Sammie Clark (Sen A) Madi Henderson (Sen A) Nicole Picknell (Y9)

Zyah Molen (Y9)

Leonora Sasagi (Y9)

Alicia Kelly (Y9)
Kaitlyn Payne

Lauren Mitchell
Junior B Team +46 Mike Tana
2017 Stevie Metin (Sen B) Sune Weyers (Sen B) Olivia Monk (Sen B) Erinna Mitchell (Jun A)

Haylee Foster (Jun B)
Leah Mourra (Jun A)

Anna Leatherby (Jun B)
Maia Wenham (Jun A)

McKenzie Chartrand (Jun B)
Kate Powell (Sen A) Olivia Powell (Sen A) Lauren Mitchell (Sen A) Kate Welch

Kate Powell

Yasmine Ahlman
Junior A Team 15.5 Mike Tana
2016 Lauren Mitchell & Georgia Ballentyne (Sen B) Hayley Taylor (Sen B) Sarah Bundy (Sen B) Jemma Bezuidenhout & Holly Lennon (Jun A)

Zyah Molen (Jun C)

Abbie Watson (Jun B)
Kyla Dey (Jun A)

Issy Lennon (Jun B)

Paige Rock-Evans (Jun C)
Nicole Hickling (Jun A)

Amy Holzer & Zoe McInnes (Jun B)

Lucy Keys (Jun C)
Olivia Small (Sen A) Olivia Powell (Sen A) Mikaela King (Sen A) Laura Bundy (U15)

Sarah Bundy (U15)

Jemma Bezuidenhout (Y8)
Chaney Cup - Collegiate 1 Winners (Sen A)

Kapi Mana Netball Centre Championship College Cup 175 points
Janet MacDonell Mikaela King Senior A Team +87 Nick Leggett
2015 Merryn Giblin & Laura Bundy (Sen B) Emma Bagley (Sen B) Jasmin Inglis-Matchett (Sen B) Molly Baxter (Jun A)

Lauren Mitchell (Jun B)

Sarahn Windle (Jun C)
Georgia Ballentyne (Jun A)

Nicole Hickling (Jun B)

Zoe McInnes & Amy Holzer (Jun C)
Danika McGill (Jun A)

Kyla Dey (Jun B)

Erinna Mitchell (Jun C)
Tegan Phelan (Sen A) Katie MacDonell (Sen A) Mikaela King (Sen A) Molly Baxter (8)

Cassia Walton (Y8)
Sandra Bilderbeck Katie MacDonell

Madeleine Coad
Junior A Team +47 Nick Leggett
2014 Kate Welch (Sen B)

Jasmin Inglis-Matchett (Sen C)
Kiara Houia-Ashwell (Sen B) Brenda Luong (Sen B)

Kate Powell & Hannah Holford (Sen C)

Emily Craigie (Sen C)
Hayley Wardlaw & Caitlyn McGill (Jun A)

Molly Baxter (Jun B)
Lauren Mitchell (Jun A)

Georjah Trangmar (Jun B)
Skye Campbell (Jun A)

Kaityln Payne & Sophie Green (Jun B)
Sienna Packer (Sen A) Bronte Johnston and Katie MacDonell (Sen A) Madeleine Coad (Sen A) Hayleigh Wardlaw (Y8) Nick Leggett
2013 Hannah Bilderbeck (Sen A)

Inka Vogt (Sen B)
Sienna Packer (Sen A)

Brenda Luong (Sen B)
Mikaela King (Sen A)

Georgia Crabb (Sen B)
Emma Penny (Jun A)

Eleanor Parrott (Jun B)
Hayleigh Wardlaw (Jun A)

Jasmyn McGill (Jun B)
Jordan Harris (Jun A)

Kate Powell (Jun B)
Louisa Stillwell (Y8)

Maya Stillwell (Y8)

Hayleigh Wardlaw (Y7)
Oostwouder Cup - Winner Junior A Grade

Junior Goal Cup - Best Goal Average

Chaney Cup for Best Defence - Juniors
Nick Leggett
2012 Mikaela King (Sen A) Kajal Modi (Sen A) Gabrielle Johnston (Sen A) Amelia Radley (Jun A) Joshua Cheung (Jun A) Alicia Morris (Jun A) Louisa Stillwell (Y7)

Maya Stillwell (Y7)
Tawa Pharmacy - Collegiate 5 Winners (Sen A) Nick Leggett
2011 Katie MacDonell (Jun A) Hannah Bilderbeck (Jun A) Bronte Johnston (Jun A) Emelie Clarke (Y8) Nick Leggett